Brojni istaknuti muzički umjetnici svoje prve taktove naučili su svirati u Muzičkoj školi u Tuzli, a historijska zgrada u kojoj se nalazila ova ustanova je srušena. Pusto zemljište popunit će nova građevina, čija izgradnja počinje 1. septembra ove godine.
Gitaristi Sanel Redžić, Denis Azabagić, Alen Gagarić, Dejan Ivanović te pijanista Vladimir Valjarević samo su neka od imena koja su postala svjetski poznata u svijetu muzike, nakon završetka Muzičke škole u Tuzli, što dovoljno govori o njenom značaju u inozemnim okvirima.
Zgrada u kojoj su im svoja znanja i vještine prenosili vrsni muzičari i pedagozi, nakon 55 godina, koliko su u njoj bile smještene prostorije Osnovne i Srednje muzičke škole “Čestmir Mirko Dušek”, neuslovnom je proglasila inspekcija koja ju je i zatvorila prije deceniju.
Nakon toga uslijedilo je i njeno rušenje, a u međuvremenu budući muzičari svoja znanja stiču u prostorijama Osnovne škole Centar, ali ona ne može ispuniti sve uslove koje muzička struka nameće.
“Ovo nije politička rečenica u kojoj se kaže da djeluju tri škole pod jednim krovom, ali u zgradi u kojoj se nalazimo zaista funkcionišu tri ustanove kroz koje dnevno prolazi blizu 600 učenika. Samim tim uslovi su nemogući, ali mi radimo i postižemo rezultate”, kaže za Klix.ba direktor Srednje muzičke škole u Tuzli Dejan Milkunić.
Od svog osnivanja Muzička škola u Tuzli nije imala uspostavljenu poziciju pedagoga, međutim, ove godine je uslijedilo raspisivanje konkursa za prijem u radni odnos stručne osobe.
Međutim, stvoren je problem u tehničkom smislu, s obzirom na to da odgovarajuća prostorija za smještaj pedagoga ne postoji, kao ni zbornica u kojoj bi nastavnici djelovali izvan perioda u kojem ispunjavaju plan i program rada s učenicima.
“Ovih dana ćemo morati biti oni koji stvaraju čuda, izmislivši prostor u kojem će ta osoba obnašati svoju funkciju. Ali, pored svih problema, mi imamo volju, želju i ljubav prema onome što radimo i što nas vodi na ovom putu. Sami sebi pravimo rasporede, interne preraspodjele učionica, ulažemo novac kako bismo pregradili prostorije, u želji da nedostatke i negativne stvari zamijenimo onim pozitivnim”, priča nam Milkunić.
Nastavnom osoblju, ali i učenicima koji funkcionišu na specifičan, individualan način, cjelokupnu situaciju otežala je i pandemija koronavirusa. To se posebno odnosilo na realizaciju praktične nastave, koja zauzima 80 posto nastavnog plana i programa rada.
“Niko u svijetu nije bio spreman na nove okolnosti, ali smo se opet snalazili na razne načine, putem online alata za komunikaciju, a pravili smo i svoje interne platforme. U svemu tome smo imali jednu malu olakšavajuću okolnost, jer nemamo preveliki broj učenika te smo po blagom smirivanju situacije bili u mogućnosti nastavu vratiti u normalne tokove”, pojašnjava Milunić.
Svi problemi s kojima se tuzlanski muzičari trenutno suočavaju uskoro bi mogli postati prošlost, s obzirom na to da su se stekli uvjeti za početak izgradnje nove zgrade Osnovne i Srednje muzičke škole “Čestmir Mirko Dušek” u Tuzli.
Izgradnja simbolično počinje 1. septembra ove godine, na dan povratka učenika u školske klupe u novoj školskoj godini. Milkunić ovaj čin ocjenjuje historijskim trenutkom, koji će zasigurno obilježiti živote bivših, trenutnih, ali i budućih profesora, učenika i muzičara.
“Želimo da ova zgrada bude reprezent jedne kulturne ustanove, jer znamo da u našem gradu postoji velika muzička tradicija i breme koje nosimo. Nastojanja su da ona bude u maksimalnom kapacitetu iskoristiva za sve potrebe učenika i profesora”, naglašava Milkunić.
Prema projektu, nova zgrada će raspolagati površinom između 700 i 800 kvadratnih metara, čime će u startu biti veća u odnosu na onu prethodnu, a to će omogućiti i rješavanje određenih problema koji su postojali u ranijem objektu.
“Za tu zgradu je najkarakterističnije da će ona imati i koncertnu dvoranu, koja trenutno namjenski kao takva ne postoji u Tuzli i ona će, osim za potrebe muzičke škole, služiti i svim građanima ovog grada, ali i kantona. Naravno, ona će biti svima na usluzi, ali morat će se poštovati uslovi i norme koje budemo postavili”, pojašnjava Milkunić.
Projekt nove zgrade Muzičke škole odvijat će se u dvije faze, odnosno izgradnje objekta te njenog unutrašnjeg uređenja. Realizacija prve faze osigurana je sredstvima Vlade Tuzlanskog kantona, Ministarstva obrazovanja i nauke TK, Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice TK, Vlade Švicarske, UNDP-a i Grada Tuzle.
“Na ovaj projekt smo veoma ponosni i u njega smo uložili poseban entuzijazam i energiju, kako bi se njegova realizacija što prije okončala. Cijeli tender, odnosno proces izbora najpovoljnijeg izvođača radova je vodio UNDP i njihov izbor je bila firma Tehnograd iz Tuzle. U prvoj fazi ćemo imati izgradnju objekta, pokrivanje, ugradnju stolarije i fasade i vjerujemo da će se sve zvršiti veoma brzo”, kazao je za Klix.ba kantonalni ministar obrazovanja Elvis Baraković.
Za budući objekt Baraković kaže da će biti moderan, funkcionalan i od velikog značaja za cijelu regiju. Kako dalje ističe, nakon prve faze za koju su izdvojena sredstva u iznosu od milion i 710 hiljada konvertibilnih maraka planiran je i početak realizacije druge, koja podrazumijeva unutrašnje uređenje objekta.
“Sebi sada dajemo u zadatak pronalazak sredstava i modela finansiranja završetka druge faze projekta, kako bi se objekt što je moguće prije stavio u funkciju”, naveo je Baraković.
Na kraju vrijedi kazati da su u razvoju tuzlanske, bh., ali i evropske muzičke scene veliki doprinos dali vrsni profesori poput Čestmira Dušeka, Muhameda Mazalovića, Planinke Jurišić-Atić, Predraga Stankovića, Midhata Zulića, ali i Miradeta Zulića, koji su se upisali kao predavači u Osnovnoj i Srednjoj muzičkoj školi u Tuzli.